środa, 24 września 2014

Jaki grzejnik lub farelkę wybrać ? Poradnik.

Poradnik – grzejniki i farelki - jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?





Polski klimat jest zmienny i często nieprzewidywalny. Gdy nadchodzi chłodna jesień i mroźna zima warto się zabezpieczyć w urządzenia, które skutecznie ogrzeją nasz dom. Ich funkcja jest prozaiczna, jednak co roku producenci prześcigają się w innowacjach i zmianach designu. Nowoczesne grzejnictwo z niczym nie przypomina już nudnych, mało bezpiecznych modeli sprzed kilku lat. W niniejszym poradniku zaprezentujemy ciekawe rozwiązania dotyczące grzejników elektrycznych, które uprzyjemnią nam zimowe wieczory.



Klasyfikacja grzejników

 


Grzejniki konwektorowe (konwekcyjne) - konwektory elektryczne są grzejnikami, które oddają wytworzone ciepło bezpośrednio lub z krótkim opóźnieniem. Ten rodzaj ogrzewania wykorzystują różnego rodzaju grzejniki konwektorowe, które podłączone są do istniejącej lub specjalnie wzmocnionej domowej instalacji elektrycznej.

Grzejniki takie mogą być stacjonarne (zawieszane na ścianie) lub przenośne (stojące). Ogrzewanie odbywa się tu na zasadzie wymiany ciepła. W konwektorach najczęściej mamy do czynienia z konwekcją wymuszoną, która wspomaga zastosowania źródeł wspomagających przepływ przenośnika ciepła. Obieg powietrza współgra z działaniem osiowego lub promieniowego wentylatora , który zasysa chłodne powietrze.

Elementem grzewczym są druty grzejne, umieszczone swobodnie na ceramicznym podkładzie nośnym lub obudowane specjalnym materiałem, np. masą ceramiczną. Zewnętrzną powierzchnią oddającą ciepło jest obudowa grzejnika, wykonana najczęściej z blachy stalowej i kształcie zbliżonym do prostokąta.

Dla pełnego wykorzystania zjawiska konwekcji grzejniki te powinny być instalowane pod oknami, nad podłogą - tam gdzie występują naturalne ruchy konwekcyjne powietrza w pomieszczeniach.


Rodzinę konwektorów możemy podzielić ze względu na rodzaj obiegu powietrza na modele wentylatorowe i grawitacyjne. Najistotniejszą częścią konwektorów elektrycznych jest element grzewczy. Mogą to być: drut oporowy goły, drut izolowany lub komponent ceramiczny, wspomagany ożebrowaniem. cechą charakterystyczną tego rozwiązania fakt, iż powietrze jest rzeczywiście podgrzewane. Elementy grzejne nie stykają się z obudową, dzięki czemu pozostaje ona chłodna, nie ma to miejsca np. w grzejnikach ceramicznych. Jest to wielka zaleta konwektorów, gdyż są bezpieczne dla otoczenia i w domach, gdzie są dzieci. Najczęściej stosuje się grzejniki przenośne, lekkie jako dodatkowy element większego systemu grzewczego.

Grzejniki olejowe – jest to bardzo szeroka grupa urządzeń grzewczych. Korpus grzejnika olejowego wykonany jest z metalu i przypomina klasyczny kaloryfer. 



W sprzedaży możemy spotkać modele małe wyposażone w kilka żeberek, jak i modele większe i stacjonarne. Działanie grzejnika jest niezwykle proste: w środku znajdują się elementy grzejne, które nagrzewają olej znajdujący się w żeberkach. Podstawową zaletą grzejników olejowych jest ich bardzo długi czas utraty ciepła. Niestety wiąże się to z długim nagrzewaniem. Niemniej jednak to najbardziej skuteczna metoda docieplania pomieszczeń. Urządzenia mają bardzo dużą wydajność, gdyż mogą ogrzewać nawet do 80 m3.

Mimo, iż grzejniki olejowe są proste w konstrukcji producenci prześcigają się w pomysłach jak urozmaicić produkt. Możemy spotkać praktyczne kółka do przewożenia, uchwyty w korpusie czy kolorowe obudowy. Ciekawym rozwiązaniem są również podświetlane przyciski czy schowek na kabel. Bardzo praktyczną funkcją jest zabezpieczenie przed zamarzaniem, które występuje w modelach z wyższej półki.


Grzejniki ceramiczne – najważniejszą częścią tych urządzeń są ceramiczne elementy grzewcze. Ceramika świetnie się sprawdza jako element grzejny, ze względu na swoje właściwości. Jest twarda, nie ściera się i co najważniejsze jest odporna na działanie wysokich temperatur. Znajduje bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki, gospodarstwie domowym czy w produkcji urządzeń kuchennych. Grzejniki ceramiczne nagrzewają się bardzo szybki i co ciekawe bardzo wolno oddają zgromadzone ciepło. Dzięki temu pomieszczenia będą solidnie ogrzane. 


Niestety, podstawową wadą jest bardzo wysoki pobór prądu przez urządzenie. Jeżeli chcemy ogrzać pomieszczenie oszczędnie, nie jest to więc najlepszy sposób. Dodatkowo trzeba bardzo uważać, gdyż używanie nieodpowiednich przedłużaczy może być niebezpieczne i może grozić spięciem. Należy się, więc zabezpieczyć w przedłużacz do urządzeń o bardzo dużej mocy. Bardzo ważną rolę w urządzeniu odgrywa regulator temperatury. Po osiągnięciu ustawionej przez użytkownika temperatury termostat odcina dopływ prądu. Bardziej zaawansowane i droższe modele sterowane są za pomocą pilota, co znacznie ułatwia użytkowanie.


Grzejniki halogenowe – czyli tzw. promienniki to bardzo skuteczne i tanie urządzenia grzewcze. Zaczynają oddawać ciepło od razu po podłączeniu do prądu. Ciepło rozchodzi się na zasadzie promieniowania i ogrzewa bezpośrednio obiekty , które napotka na swojej drodze. 



Grzejniki halogenowe odzwierciedlają sposób działania promieni słonecznych, dlatego będąc w ich zasięgu czujemy bardzo przyjemne ciepło. Zdecydowanie nadają się do ogrzewania pomieszczeń „punktowo”, gdyż ich zasięg to tylko 10 m. Promienniki nie ogrzewają pomieszczeń, jest to efekt pozorny. Ogrzewają bowiem rozproszone przez powietrze mikroskopijne ciała nieprzezroczyste. Ciepło dociera bez strat dla konkretnego miejsca i trafia bezpośrednio w tym kierunku w którym skierowany jest grzejnik. Dlatego też nie jest w stanie ogrzać całego pomieszczenia, jak w przypadku grzejników olejowych czy ceramicznych.

Negatywnym aspektem takiego rozwiązania jest nietrwałość, gdyż ciepło przestaje być odczuwalne od razu po wyłączeniu urządzenia. Grzejniki halogenowe nadają się idealnie do podgrzania miejsc w których aktualnie jesteśmy, a nie ma w nich możliwości zainstalowania ogrzewania: w garażu czy przydomowym warsztacie. Są też ciekawym rozwiązaniem, gdy wczesną jesienią chcemy zorganizować grilla na tarasie. Sprawi, że impreza stanie jest jeszcze przyjemniejsza i nikt nie będzie narzekał na zmarznięte ręce.


Termowentylatory – w Polsce znane są pod potoczną nazwą „farelka”. Są to małe, przenośne urządzenia które idealnie sprawdzają się do dogrzewania niewielkich pomieszczeń. 



Wewnątrz termowentylatora znajduje się grzałka z drutu oporowego, która nagrzewa się pod wpływem płynącego przez nią prądu oraz wentylator wydmuchujący ciepłe powietrze na zewnątrz. Na rynku można spotkać farelki o różnych kształtach poziome, pionowe czy do montażu na ścianie. Urządzenia te z biegiem lat ewoluują i są wyposażane w coraz to nowe funkcje.

Ciekawie prezentują się modele z regulacją nawiewu, timerem, termostatem czy zapobieganiem przymarzania. Ta ostatnia funkcja to nic innego jak programator włączenia się urządzenia, gdy w pomieszczeniu temperatura spada poniżej określonego poziomu. D awniej Termowentylatory były przeznaczone wyłącznie do użytku w pomieszczeniach suchych. Obecnie producenci stosują różnego rodzaju zabezpieczenia, aby było to możliwe również w łazienkach czy innych wilgotnych pomieszczeniach. Aby ocenić, które modele przeznaczone są do różnych miejsc, należy zwrócić uwagę na klasę szczelności IP. Informuje o zabezpieczeniach przed wnikaniem ciał obcych i wody. Termowentylatory o najwyższej klasie IP – 68 są zabezpieczone nawet przed drobinkami pyłu oraz przed ciągłym zanurzeniem w wodzie.

Klasa szczelnośći IP grzejnikow
Klasa szczelności IP powie Ci czy możesz trzymać grzejnik w łazience


Podsumowanie

Przy wyborze grzejnika należy zastanowić się przede wszystkim nad jego przeznaczeniem i miejscem w jakim chcemy go postawić. Każde pomieszczenie potrzebuje innego ogrzewania, a do wyboru jest wiele modeli, które zaspokoją nasze potrzeby.


Zadzwoń  784 000 906  lub napisz e-mail z pytaniem: karolina@twojapasja.com.pl




       


TwojaPasja.com.pl

Źródło: awa24.pl

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na ten temat gdyż bardzo dużo zależy od naszych preferencji. Ja zdecydowałem się na grzejniki od https://interblue.pl/grzejniki,c,42 bo przede wszystkim mam bardzo duży wybór grzejników i mogę kupić dokładnie to co mnie interesuje.

    OdpowiedzUsuń